Főoldal » Cikkek » Szakértői_rovat » Dr.Nádor Csaba- csecsemőgyógyász

EBM vagy BAO?
Egyik jobb, mint a másik. Mit is takarhatnak ezek a rövidítések? Most újból foglalkozom egy picit a szakmával, ráadásul még angolozunk is egy keveset.


Kép:http://cochrane-sacn.org


Az EBM rövidítés tinédzser koromban az Electronic Body Music-ot jelölte, ami egy népszerű elektronikus zenei műfaj volt. Most nyilván nem erről szeretnék írni. Az orvosi irodalomban ez az angol rövidítés többféle dolgot takarhat, és jelentős „törzsfejlődésen” ment át az elmúlt néhány száz évben.

EBM = Experience Based Medicine (tapasztalatokon alapuló orvostudomány). Mindenki tudja, hogy a gyógyulás elősegítése megfigyeléseken, tapasztalatokon, egyes terápiákra adott kedvező, vagy kedvezőtlen válaszokon is múlik. Így működtek a világban a nagy keleti gyógyító iskolák (indiai, kínai), az európai orvoslás történetében is jelentős szerepet játszott ez a fajta tapasztalás. De vajon ez a legjobb módja a gyógyításnak? Nem.

EBM = Eminence Based Medicine (kiválóságokon alapuló orvostudomány). Na ez meg mi? Ez a következő lépcsőfok. Egy adott gyógyító osztály például elfogadja azt a tényt, hogy nem biztos, hogy mindent ők csinálnak a legjobban. Elkezdenek körülnézni, olvasgatni esetleg utazgatni, hogy találjanak maguknak olyan követendő szakmai csoportot (benchmark), akiknek jobbak az eredményeik, és mindent megtesznek azért, hogy hasonlítani kezdjen az ellátásuk a kiválóságra. Alakul, de még mindig van jobb!

EBM = Evidence Based Medicine (bizonyítékokon alapuló orvostudomány = BAO). Az orvos (vagy orvos-csapat, osztály) belátja, hogy nem lehet állandóan hasonlóságra törekedni. Ezért az adott szakmai területen olyan bizonyítékokat keres, olyan megoldások után kutat, amelyek segítségével a legjobb kezelést biztosíthatja a beteg számára. Ez az a metódus, amire a XXI. századi orvostudomány épül, s melynek a gerincét olyan neves, jegyzett szakmai lapokban (Lancet, Pediatrics stb.) megjelent tanulmányok alkotják, amik következtetéseiket az egész világon elfogadott randomizált (véletlen mintavétel), kontrollált, multicentrikus (több szakmai központban ugyanúgy zajló) vizsgálatokból vonják le.

Ez így elsőre lehet, hogy bonyolultnak tűnik. Kicsit emésztgessék, nézzenek utána


Írta:
Dr. Nádor Csaba a Honvéd Kh. Neonatális (újszülött) Intenzív Osztályának osztályvezetője
Kategória: Dr.Nádor Csaba- csecsemőgyógyász | Hozzáadta:: Babák (2013-04-23)
Megtekintések száma: 640 | Címkék (kulcsszavak): orvostudomány, EBM | Helyezés: 0.0/0
Összes hozzászólás: 0
Hozzászólásokat csak regisztrált felhasználók írhatnak.
[ Regisztráció | Belépés ]